Poznámka na úvod: nástupnícky štát po rozpade ZSSR sa stalo Rusko, takže miesto pojmov Sovietsky zväz, Červená armáda budem písať Rusko, Ruská armáda. Napokon myslím, že tak sa to vo všeobecnosti dnes aj chápe a píše.
Mýtus prvý:
Rusi preto vyhrali vojnu, lebo ich bolo veľa.
Nie je to celkom tak.
V roku 1940 žilo v Rusku 205 mil. ľudí, v Nemecku 71 mil. ľudí.
V roku 1941 žilo na území Ruska ktoré nebolo obsadené Nemeckom 119 mil. ľudí a na území ovládaného Nemeckom 238 mil- ľudí!

Mýtus druhý:
Rusi mali toľko vojakov, že mohli Nemcov zabíjať čiapkami.
Nie je to pravda. Pomer vojakov bol približne 2 ku 1, t.j. na jedného nemeckého vojaka pripadali dvaja Rusi

Mýtus tretí :
Na jedného padlého nemeckého vojaka pripadlo desať ruských.
Nie je to pravda. Pomer bol 2,2 ku 1, t.j. na jedného zabitého nemeckého vojaka pripadli dvaja aj niečo zabitého ruského vojaka.

Mýtus štvrtý:
Zajatých Rusov boli milióny, Nemcov pár sto tisíc.
Nie je to pravda. Pomer bol 2,9 ku jedna, takže na jedného zajatého Nemca pripadali traja zajatí Rusi.(viď tabuľka vyššie)
Mýtus piaty:
Rusi mali tankov koľko si zmysleli.
Nie je to pravda, Rusi mali prevahu v tankoch avšak v ľahkých úplne nevyhovujúcich v podmienkach II WW.

Mýtus piaty:
Ruské tanky sa nemohli nemeckým rovnať.
Nie je to pravda. Od začiatku vojny boli Ruské T 34 o triedu lepšie ako nemecké tanky. Nemecké tanky neboli schopné preraziť pancier T 34. Sú známe prípady keď jeden T 34 vyradil z boja 30 nemeckých tankov a sám niesol na svojom pancieri stopy po 150 !!! strelách a ostal nepoškodený. Ruské tanky však nemali optiku a ani rádiové spojenie (do roku 1943)
Po roku 1943 keď Nemci zaradili do výzbroje Tigre a Pantere sa karta obrátila. Ťažké nemecké tanky prerážali panciere ruských tankov na vzdialenosť dvoch kilometrov, naopak ruské boli v stave preraziť pancier iba zo vzdialenosti 300 m. Až o rok neskôr keď Rusi prišli na bojisko s tankom IS (Josif Stalin) sa karta vyrovnala.
Mýtus šiesty:
Rusi by bez americkej pomoci vojnu prehrali.
To je diskutabilné.
Vojenská pomoc USA Rusom bola vo výške 11,3 mld. dolárov (pre porovnanie vojenská pomoc USA Anglicku bola 31 mld. dolárov), čo predstavuje na dnešné peniaze ca 150-180 mld. dolárov.
Táto americká pomoc v svetle celkových vojenských výdavkov Rusov predstavovala približne 8 % sumy vynaložených na vojnu Rusmi v rokoch 1941 až 1945.(pozn.: udávajú sa čísla od 2% do 8%)
Pre predstavu koľko to bolo peňazí tak v roku 1940 bol zahraničný obchod Rusov s Nemcami nasledovný. Export do Nemecka: 190 mld. dolárov. Import z Nemecka: 129 mld. dolárov.
Export do USA: 29 mld dolárov, import z USA: 94 mld. dolárov.
Vyjadrenie americkej pomoci v číslach:


Mýtus siedmy:
Rusi nikdy nezaplatili Američanom ich pôžičky.
Je, aj nie je pravda, zaplatili ale prakticky nezaplatili. Totiž Stalin odmietol platiť s odôvodnením, že ak by Američania otvorili skôr druhý front tak by im nemuseli požičiavať. Napokon im Američania prakticky všetko odpustili.
História:
Bolo treba zaplatiť len to, čo prežilo vojnu. Rokovania o konečnej sume sa začali v roku 1948. Američania dlh vyčíslili na 2,7 miliardy dolárov. Počas rokovaní v roku 1948 sovietski predstavitelia navrhli zaplatiť ca 100 mil. čo Američania odmietli. V roku 1951 americká vláda dvakrát znížila dlh na konečných 800 miliónov dolárov, ale ZSSR súhlasil, že zaplatí len 300 miliónov dolárov. Až v roku 1972 dosiahli USA a ZSSR dohodu o splácaní dlhu.
Podľa dokumentu bol ZSSR povinný zaplatiť 722 miliónov dolárov vrátane úrokov do roku 2001. V roku 1973 ZSSR vykonal platby v celkovej výške 48 miliónov dolárov a splácanie dlhu bolo zastavené z dôvodu obchodných opatrení nevýhodných pre ZSSR. Až v roku 1990 sa strany vrátili k diskusii o dlhu. Nový termín splatenia Lend-Lease bol stanovený na rok 2030 a konečná suma bola stanovená na 674 miliónov dolárov.
Po rozpade ZSSR bol dlh Lend-Lease prevedený na Rusko. Z celkového objemu dodávok 11 miliárd dolárov bol teda ZSSR (neskôr Ruská federácia) povinný zaplatiť 722 miliónov dolárov, teda 7 % z dodávky 11 miliárd dolárov.
Posledná splátka: 21.8.2006
Záver.
A teda máme byť vďační Rusom za to, že nás oslobodili alebo nie?
Možno nezaškodí si pripomenúť, kde by boli slovanské národy ak by Nemci vyhrali.

To je tzv.: Generalplan Ost. Ako vidno, na Slovákov sa akosi pozabudlo.
Takže a teraz hor sa počmárať Slavín a oslavovať Deň Európy.
Veľmi zaujímavý zdroj faktov. ...
Celá debata | RSS tejto debaty