Založ si blog

Prituhuje

Podnestersko, kto o tom (ňom) niečo kedy počul. Podobne oko o Abcházku, Osedsku, Republike srbskej (Bosna a Hecegovina). Nuž a ak sme počuli, tak len o tom ako sa tieto oblasti snažia za podpory Ruska osamostatniť a tak rozvracať územnú celistvosť štátov (Moldavsko, Gruzínsko). Akékoľvek snahy o osamostatnenie sa popiera medzinárodne uznané hranice zvrchovaných štátov. Toľko vyjadrenie sa  EÚ.

Naopak ak sa jedná o iné oblasti ako napr.: Kosovo, tak tam nikomu ani v EU ani v USA netrhá žily nejaká územná celistvosť, medzinárodne uznané hranice či historické súvislosti. Tu je na prvom meste spravodlivý boj za sebaurčenie národa (oblasti).

Nuž hovoriť o dvojakom metre je asi úplne zbytočné alebo hovoriť o jednostrannom spravodajstve je tiež asi zbytočné sa zmieňovať.

Situácia na východ od nás nie je ružová a všeobecné napätie s hrozbou medzinárodnej  vojny je stále väčšie a väčšie a nič sa doteraz nespravilo pre ukončenie konfliktu a ak sa spravilo, tak akákoľvek snaha zastaviť vojnu bola vždy zablokovaná vo finálnej fáze- a síce v momente, keď sa jedna strana už už chystala podpísať mierové dohovory.

A ďalší olej do ohňa prilievajú aj posledné udalosti z Podnesterska.

Podnestersko je časť Moldavska s pol miliónom obyvateľov, kde trochu viac ako polovica sú Ukrajinci a Rusi, zvyšok (40 %) Rumuni. Podnestersko vyhlásilo samostatnosť v roku 1990- teda- a to je dôležité- ešte za čias ZSSR a o dva! roky skôr ako vzniklo samostatné Moldavsko. To hneď po svojom vzniku vojensky napadlo! Podnestersko a vznikla vojna ktorej výsledok bola autonómia Podnesterska- prakticky samostatný štát začlenený oficiálne do Moldavska, avšak bez medzinárodného uznania (ani Rusko ho neuznalo). Úradný jazyk je okrem ruštiny aj ukrajinčina! (na rozdiel od Ukrajiny kde ruština nie je úradný jazyk) a rumunčina. Možno ako zaujímavosť treba uviesť, že na území Podnesterska (a aj Moldavska) doteraz žije asi 150 tisíc pokresťančených turkov (pravoslávni), ktorý tam ostali po oslobodení územia Ruskom v roku 1791.

V Podnestersku je sústredený priemysel Moldavska a o.i. sú tam obrovské (neviem pravdu povediac definovať čo znamená obrovské) zásoby munície a vojenské objekty z čias ZSSR patriace Rusku. V Podnestersku je približne 1500 ruských vojakov.

Situácia sa začala výrazne zhoršovať po zvolení demokratickej prezidentky (rozumej proamerickej) Márii Sanduovej (Maia Sandu) ktorá je možno známa tým ako poďakovala USA za dodávky plynu po tom ako Gasprom odmietol podpísať dlhodobý kontrakt s Moladvskom a podmieňoval to uhradením starých dlhov 700 mil dolárov spolu s úrokmi 500 mil dolárov. Napokon po zásahu Putina Gasprom odpustil úroky z omeškania a dohodol sa na podpise zmluvy splátkovom kalendári a obnovení dodávok  plynu a Sandová sa verejne poďakovala USA za dodanie plynu. Nuž zdá sa vám to obsurdné?

A čo sa stalo v Podnestersku teraz. Nuž parlament požiadal Rusko o „zavedení opatrení na ochranu“ a napísal list (OSN, OBSE, ČK ) v ktorom informoval o aktuálnej situácie  tejto oblasti. Nuž a aká je aktuálna situácia? Po tom, čo Ukrajina uzavrela všetky hraničné prechody sa tovar do Podnesterska dopravuje výlučne cez Moldavsko a to pred pár dňami uvalilo clo na všetok tovar (výšku neviem). Takže toto bol priamy popud na konanie Podnesterska. Nuž a Moldavsko vydalo nariadenie, že v prípade vojny môže použiť akýkoľvek majetok (rozumej súkromný) pre potreby armády. Takže neviem teda kto tu začas zvyšovať napätie.

A je nejaká podobnosť so situáciou teraz v Pednestersku so situáciou aká bola pred začatím ŠVO v DLR a LLR?

Nuž má a síce:

1 Podnestersko napísalo list ( informovalo o tom ) svetové spoločenstvo

2 Rusku sa asi poponáhľa s uznaním Podnesterska ako štátu.

3 Podnestersko požiada o začlenenie do Ruska a tomu bude rýchlo vyhovené

4 Keďže nie je priame spojenie Podnesterska a Ruska ( podobne ako Krym) tak sa Rusku zrejme poponáhľa oslobodiť čiernomosrké pobrežie Ukrajiny (Odesa)

Takže nič nie je len tak. Je možné, že Sandu ( Moldaská prezidentka) dostala noty od USA a zároveň dostal Markon noty o zapojení vojsk Nato do bojov. Teraz to všetci (zapojenie sa vojakov NATO ) odmietajú ale ak v chersonskej oblasti nastúpi nových pol milióna ruských vojakov tak sa môže povedať- aha takže požiadavka na vyslanie vojakov NATO na Ukrajinu bola prezieravá, lebo aha- Rusi sa blížia. No a keď Moldavská prezidentka požiada o pomoc NATO, tak zas budem bližšie k mieru

Na záver:

Nazývať Podnestersko  odštiepenecký separatistický región týmto názvom je – terminus technikus- nesprávny keďže Moldavsko ako štát vzniklo až dva roky po vzniku Podnesterska.

Krvilačné medvede, alebo na Slovensku máme problém

06.04.2024

Čo dnes najviac trápi Slovákov (a Slovenky)? Je to Ukrajina, kde denne na bojiskách padne tisíc otcov a synov? Je to Palestína, kde Židia už dva mesiace neúspešne vedú vojnu proti Palestínčanom a zanechávajú po sebe mŕtve ženy a deti? Je to blížiace sa druhé kolo prezidentských volieb, kde jeden z kanditátov sľubuje, že nám v Bruseli vybaví [...]

Úmrtnosť pri stavbe slovenských tunelov

30.03.2024

Pár faktov: Tunel Čremošné. Čremošniansky tunel je jednokoľajný tunel ležiaci na trati Vrútky – Zvolen. Je to najdlhší železničný tunel na Slovensku a bol najdlhším aj v Česko-Slovensku. Dĺžka tunela je 4 697 metrov. Prekonáva najvyšší bod horského sedla Malý Šturec medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi, spája Harmanec a Čremošné. Tunel bol postavený v [...]

Rozprávka o dobrej žene a zlom osude

27.03.2024

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna „táto krajina“ a v tejto krajine (na rozdiel od iných „krajín“ ktoré mali svoje meno) bola kráľovná ktorá bola garantom dodržiavania práva a spravodlivosti. A právo a spravodlivosť platilo pre každého bez rozdielu či už bol premiér, či minister, či premiér a minister alebo dokonca premiér a minister a minister. [...]

sydney

Útočník, ktorý ubodal v Sydney šesť ľudí, sa podľa polície zameral na ženy

15.04.2024 06:55

Päť zo šiestich mŕtvych sobotného útoku boli ženy, rovnako väčšina z 12 zranených.

Izrael, Irán, Joe Biden, Tel Aviv

ONLINE: USA odmietli tvrdenia, že vopred vedeli o útoku Iránu na Izrael

15.04.2024 06:15

Teherán podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Spojeným štátom odkaz po začatí útokov s tým, že budú "vysoko deštruktívne".

vojna na Ukrajine, Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj poukázal na Izrael: To je skutočná obrana. Od spojencov žiada odvážnu akciu aj pre Ukrajinu

15.04.2024 06:00

"Spojenci by nemali zatvárať oči pred ruskými raketami a dronmi, znamená to, že je potrebná akcia - odvážna," uviedol Volodymyr Zelenskyj.

vodičák

Slovenský pas vlani získalo rekordne veľa cudzincov a ďalšie tisíce oň žiadajú. U nás dominujú Srbi, u susedov Rusi

15.04.2024 06:00

Napriek zdĺhavým lehotám a náročnému procesu však každý rok slovenské občianstvo nadobúdajú stovky až tisíce cudzincov.

Jozef Čahy

Nikdy som nevedel čo znamená výraz socializmus s ľudskou tvárou. Zato výrazu kapitalizmus s ľudskou tvárou rozumiem veľmi dobre.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 64077x
Priemerná čítanosť článkov: 2002x

Autor blogu